Zainteresuj się REFLEXIO – to najnowszy produkt 3iM.
Reflexio nie służy „naprawianiu ludzi”, ani ich dopasowywaniu do modeli korporacyjnych. To przestrzeń do zmiany sposobu myślenia w formule: „każdy inaczej, ale w działaniu razem”. Bez ocen. Bez personalnych odniesień. Z myśleniem jako wspólnym tematem.
Reflexio wspiera tworzenie dopaminowej kultury zespołu – środowiska sprzyjającego synergii, refleksji i działaniu. Powstało w ramach programu 3iM. Dlatego wypada powiedzieć kilka słów o tym programie.
Co to jest 3iM?
W uproszczeniu można powiedzieć, że 3iM identyfikuje sposoby myślenia.
Sposoby myślenia? Co tu identyfikować? Sprawa wydaje się banalnie prosta. Przecież każdy wie, co myśli jego rozmówca, skoro mówi to, co mówi. Okazuje się, że z poznawaniem sposobów myślenia sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. A przecież to sposób myślenia decyduje o tym, co i jak robimy. I ostatecznie – o jakości naszego życia.
Z 3iM jest trochę jak z kołem. Patrzysz na nie i zastanawiasz się, jakim cudem ludzie kiedyś o nim nie widzieli. Nie widzieli go… A ktoś – zobaczył, zrozumiał, zastosował – i świat się zmienił. Na lepsze. Łatwiejsze. Wygodniejsze. Dzięki sposobowi myślenia.
Sposób myślenia to właśnie takie „koło”. Wpisane w decyzje, działania i ich rezultaty. Niewidoczny, choć obecny w tych produktach sposób myślenia.
3iM potrafi go zidentyfikować, udokumentować, pokazać – jak działa – i uczynić przedmiotem wspólnej refleksji zespołu. Zespołu już z kołem w ręku 🙂
Historia 3iM – najważniejsze etapy
3iM to program badawczo-rozwojowy z historią sięgającą niemal pół wieku. Realizowany był w wielu środowiskach – naukowych, projektowych, przedsiębiorczości czy administracji. Wpierw pojawił się na polu naukowych zaznaczając swoją obecność licznymi publikacjami naukowymi i popularno – naukowymi, referatami w konferencjach naukowych i debatach publicznych. Później zaistniał w formule metodyki projektowej jako samodzielny produkt lub moduł większej całości. W spółkach skarbu państwa oraz przedsiębiorczości stosowany był jako narzędzie diagnostyczne przygotowujące zmiany oparte na produktach zarządzania projektami poczynając od PRINCE2. Po dopracowaniu własnych narzędzi 3iM funkcjonował samodzielnie, jako metodyka nie tylko diagnostyczna, ale ponadto zdolna do rekomendowania i samodzielnego wdrażania zmian.
Równolegle problematykę sposobów myślenia 3iM rozwijano publicystycznie. Głównie w formule felietonowej. Równolegle pojawił się nurt artystyczny nawiązujący do współczesnej sztuki malarskiej oraz literackiej. Stąd na 3iM obecna jest galeria sztuki, wiersze oraz fragmenty prozy- zainspirowane idea 3iM – a dzisiaj powiedzielibyśmy, że zainspirowane REFLEXIO. Sama nazwa produktu oraz formuła jego prezentacji jest efektem współpracy 3iM z AI.
Poniżej – wybiórczo – etapy najistotniejsze dla zrozumienia Reflexio.
Etap pierwszy: identyfikacja sposobów myślenia
Rodowód 3iM to filozofia nauki. Na początku badano sposoby myślenia obecne w nauce: teoretyczne i praktyczne. Zidentyfikowano je na podstawie analizy wiedzy, wartości i relacji między nimi. Te elementy – obecne w rezultatach – pozwalają rozpoznać wzorce myślenia.
Etap drugi: specjalizacje 3iM
Infobrokerstwo systemowe – analiza wiedzy, jej pozyskiwania, gromadzenia i udostępniania dla zespołów.
Infobrokerstwo lidera – wiedza dedykowana liderowi.
Metodyka Syndromiczna Explorer – diagnoza barier mentalnych i paradygmatów myślenia.
Dopaminowa kultura zespołu – alternatywa wobec adrenaliny i korporacyjnego „wyścigu szczurów”.
Sejsmograf normalności – narzędzie skalujące zjawiska kluczowe dla klimatu pracy.
Benchmark mentalny – adaptacja metod rozwoju przez eliminację barier i wzorców myślenia.
3iM jako uniwersalne kompetencje problemowe.