Składowe pigułki wiedzy
Dzielenie się wiedza przynosi najlepsze efekty, jeśli wszyscy korzystają z tego samego szablonu wiedzy. Im szablon będzie prostszy, a jednocześnie kompletny i wspólnie wypracowany, tym chętniej będziemy z niego korzystali.
Jakie są konieczne składowe szablonu opowiemy na przykładzie naszej PIGUŁKI WIEDZY.
Skoro przewidziana jest ona do dzielenia się wiedzą, więc centralnym jej punktem jest wyszukana przez nas wiedza. Przytaczamy ją jako Cytat, co zaznaczamy wyraźnie znakami” – na początku i końcu cytatu, żeby nie pomylić przypadkiem z naszym tekstem.
Skoro Cytat, to musi być też Źródło– tak, aby każdy korzystający z naszej pigułki mógł je odszukać i sprawdzić czy nie ma tam przypadkiem innych jeszcze ciekawych informacji.
Zacytowaliśmy wyszukany przez siebie tekst dlatego, że naszym zdaniem jest w nim podpowiedz, jak rozwiązać problem nad którym aktualnie pracujemy. Ten fragment naszego szablonu nazwiemy: Komentarz autora PW.
Innym elementem jest Problem. Nazwiemy go aby nasza PW łatwiejsza była do wyszukania przy rozwiązywaniu problemu.
Cytat może dotyczyć konkretnego tematu mieszczącego się w ramach Problemu. Stąd warto jest sfomułować Temat
Nasz szablon będzie plikiem zapisanym w umówionym miejscu.
Ważne, żeby nazwy pliku też trzymały się szablonu. W naszej praktyce sprawdził się napis składający się z takich oto elementów: [data+ godzina], [indeks autora PW], [wersja PW], [5 słów kluczy z cytowanego tekstu].
Brzmi to wszystko bardzo skomplikowanie. Wystarczy raz popracować na gotowym szablonie i wszystko będzie jasne.
Podstawowe są jednak nasze umiejętności.