Zobacz – jak myślisz. Zmień – jak działasz
Zobacz – jak myślisz. Zmień – jak działasz

O myśleniu krytycznym w kontekście kompetencji

Indywidualna ścieżka kreowania kompetencji 

Proces kreowania własnych kompetencji musi mieć jasno określony cel. Jeżeli zakładamy osiągnięcie przewagi nad innymi – właśnie dzięki zainwestowaniu we własne kompetencje to nie jest myśl obsesyjna. Otwarte pozostaje natomiast pytanie o realność takiego celu oraz o dziedzinę kompetencji, gdzie jest taki cel możliwy do osiągniecia. Wszystkie dziedziny wydają się już szczelnie obsadzone super specjalistami.

Optymalnym rozwiązaniem jest wybranie takiej dziedziny, która odpowiada naszym predyspozycjom i zainteresowaniom. Część z nich już znamy, ale warto tę listę uaktualniać- co jakiś czas -poznając nowe obszary. To właśnie w nich może się kryć dziedzina idealna do zdobycia kompetencji przewagi.

Zwróciliście zapewne uwagę na fakt, że coraz powszechniej pojawiają się ostatnio publikacje z myśleniem w tytułach. Przykładowo: „Myślenie krytyczne w biznesie – kompetencja przyszłości na rynku pracy”.

Sposoby myślenia – dziedzina kompetencji przewagi

W takim też kontekście formułowane są konkretne oczekiwania wobec krytycznego myślenia:

Chcemy widzieć szerzej, głębiej, mądrzej. Ustalać fakty, dotykać sedna, docierać do prawdy i oddzielać ją od fałszu. Jednak, aby móc odkrywać prawdę, postrzegać fakty takimi, jakie są, a nie jakie się wydają, konieczne jest myślenie krytyczne, które polega na stawianiu pytań, sprawdzaniu hipotez, mądrym kwestionowaniu, stosowaniu logiki i argumentacji. Myślenie krytyczne to także dostrzeganie różnic i refleksja pomocna w podejmowaniu bardziej trafnych decyzji.” (https://youniversity.be/blog/myslenie-krytyczne-w-biznesie/).

Myślenie krytyczne ma szansę trwałej obecności w zespole, który dysponuje odpowiednią infrastrukturą intelektualno- mentalną. A ta nie jest rozpoznawana, gdyż nie ma specjalistów przygotowanych do identyfikacji wspomnianej infrastruktury.

Infrastruktura intelektualno – mentalna jako uniwersalne kompetencje przewagi

Myślenie krytyczne jako propozycja zmian w zespole powinna być osadzona w diagnozie sposobów myślenia – obecnych w środowisku planowanych zmian. W pierwszej kolejności dotyczy to barier mentalnych i paradygmatów myślenia. 3iM – jest metodyką wspierającą skutecznie takie diagnozy wraz z procesem rekomendacji zmian oraz ich wdrożeniem.

Dysponując kompetencjami z zakresu myślenia krytycznego oraz 3iM osiągniemy pułap uniwersalności naszych kompetencji zapewniający wspomnianą wcześniej przewagę. Będziemy widzieli więcej i dysponowali narzędziami blokującymi bierność zespołu, jego atomizację, brak współpracy oraz perspektyw rozwoju. Umożliwimy wypracowanie kultury intelektualnej umożliwiającej synergie, dzielenie się wiedzą, pracę w atmosferze sprzyjającej dobremu samopoczuciu, opartej na partnerskich relacjach i przejrzystych zasadach oceniania rezultatów pracy.

Tadeusz Wojewódzki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *